מאמרים

מכתב הוקרה לחיילי צה"ל

חיילים יקרים ביותר הי"ו
לאחר כשלושה שבועות של מלחמה עזה ביותר שנהלתם, הנני מרגיש חובה להודות לכם מקרב לב. בטוחני שלא רק קולי הפרטי בא לידי ביטוי במכתבי זה, אלא קולו של כל עם ישראל מצטרף אלי למקהלה גדולה הבאה להודות לכם על המסירות העילאית שגיליתם במלחמה זו. התבקשתם להיכנס לקן של צירעות, מסוכן שאין כמותו, ודוקא משום כך לא היה ברור לאיש איך הדברים יסתיימו. הדרך בה פעלתם מוכיחה שהוכנתם היטב מבחינה צבאית למשימה קשה זו, ובכל זאת גם אתם וגם הפיקוד העליון לא שיערו את גודל ההישגים וחששו מקרבנות רבים יותר, על אף שכל אחד שנפל ואף כל שנפצע הוא עבורנו עם ישראל צער וכאב שאין להם שיעור. לא מעט ניסים היו במערכה זו, אבל החשוב הוא שהייתם ראויים לניסים אלה. מסירות הנפש העילאית שגיליתם אתם ומפקדכם, הראתה לכל העמים כולם את עוצם גבורתו של עם ה', ואת התגשמות הברכה המפורסמת 'הֶן עָם כְּלָבִיא יָקוּם וְכַאֲרִי יִתְנַשָּׂא לֹא יִשְׁכַּב עַד יֹאכַל טֶרֶף' (במדבר כג) את אוייביו.  
ובכל זאת לא יצאתם לטרוף, אלא להגן על אחינו המופגזים זו השנה השמינית מבלי שהרוצחים והטרוריסטים האלה יבואו על עונשם. מתוך תחושת אחריות קולקטיבית, ערבות יהודית עמוקה, שותפות נשמתית, לאומית, היסטורית, לא היססתם שנייה להשקיע את כל כוחותיכם הנפשיים והפיזיים כדי לצאת להגנת אחינו, ולכן נעשיתם שליחים בידי ההשגחה להושיע את אחיכם, והקב"ה מסר בידיכם את אוייבי עמו ונחלתו.
החזרתם לעמנו, עם ה', את כבודו שהושפל לארץ זה קרוב לעשרים שנה. במשך כמעט דור שלם טענו שאין בכם מוטיבציה ללחום ולכן חינכו דור שלם להיכנע לטרור מסביב. הוכחתם בגבורתכם ובמוטיבציה הגבוהה שלכם, שהחולשה לא הייתה שלכם, אלא של מנהיגים אובדי הדרך, ורוממתם לא את קרנו של צה"ל ושל מדינת ישראל, אלא גם את קרן צעירינו שהתגלו כנפלאים במעשיהם, נושאים בחובם אצילות וגבורה, והראתם לעולם כולו שאפשר וצריך לנצח את הרע.
יתריה מזו, מלחמה זו לא הייתה סתם מלחמה נגד אוייבים המתגרים והמתגוררים מן הגדר הסמוך. אלא זו הייתה מלחמה נגד הטרור העולמי. בפעם הראשונה מאז מבצע אנטבה, עם קם על רגליו ומחליט ללחום מלחמת חורמה בטרור, ויכול לו. חבל רק שלא נתנו לכם לסיים את כל המלאכה. הראתם לעולם כולו שאין עם ה' נכנע לרע, ושהוא יודע לגייס את הכוחות הטובים שלו במערכה כדי לנצח את הרע, העוול, האכזריות והפשע. נצחונכם בעזה אינו נצחון מקומי נגד החמס בלבד, אלא הוא ניצחון נגד הטרור העולמי כולו. מה שהאמריקאים לא הצליחו לחולל בעירק, באפגנסיטן ועוד, הצלחתם לחולל בעזה. וכל זה בהלהבות, בדבקות ובמסירות אין קץ שרוממה את כל העם ונעשתה פאר לעיני כל העמים, הבאים היום לירושלים לבטא תמיכה בנו, לא מתוך אהבה, אלא מתוך הבנה שיש כאן עם שהעביר שיעור וחינך לערכים הנעלים ביותר לכל עמי תבל.
לכן כשאנו, המבוגרים מכם, רואים אתכם, אנו מתמלאים גאווה ואמרים 'אשרי העם שככה לו אשרי העם שה' אלוקיו'. ואם היה לכם כבר רגע להביט מסביבכם, הספקתם לראות גבורתכם מקרינה על כל העם, מרוממת אותו ונוטעת תקווה בכל לב ונפש. המחר והעתיד היפה כולו שייך לכם כל עוד תהיו מסוגלים להמשיך ולהראות את אותה מסירות ואת אותה גבורה, בתעצומות נפש כאלה הראויות לכל הערכה ושבח.
הייתי רוצה לברך אתכם, אבל אין צורך, מעשיכם וגבורתכם מקנים לכם כבר את כל הברכות כולן מפי ה'. אל תשכחו רגעים נפלאים אלה, המשיכו בדרכי אבותינו תוך האמונה העמוקה בצדקת דרכו של עם ה' והשכינה תמשיך ללוות אתכם בכל מעשי ידיכם למשחתכם ולשמחת כל עמנו לנצח בע"ה.

הרב ד"ר אליהו זייני
ראש ישיבת ההסדר והישיבה הגבוהה שבחיפה