מאגר תורני

שואל ומשיב שאלות אחרונות

היחס לעיתונאי בבית כנסת

ט"ו אייר התשפ"ב

ש בס"ד שלום לכבוד הרב. האם מותר לצרף למניין אדם העובד במקצועו כעיתונאי וכן האם מותר להעלותו לתורה? בברכה

לתשובה

אורז בפסח

י"ב ניסן התשפ"ב

ש שלום כבוד הרב, יש לי שאלה לגבי אורז בפסח: אני זוכר מה שכבוד הרב הסביר לנו כמה פעמים שהתוניסאים ניצלו היתר שנתנו החכמים בזמן מלחמת העולם השנייה כדי לאכול אורז היום. עיינתי הנושא הזה ומצאתי במיטב יכולתי שני חכמים שקדמו ואפילו נפתרו לפני מלחמת העולם השנייה ויש להם התייחסות כבר על האורז: - רבי יצחק חי טייב (1836-1743) בספרו פירושו על השולחן ערוך חוקת הפסח סימן תנג אותיות א-ב - רבי משה שתרוג (1927-1846) בספרו שו"ת ישיב שנשאל כבר על תבשיל של אורז (לא מוכרח אולי שזה מישהו מטוניסיה...

לתשובה

על תורת החסידות

י' ניסן התשפ"ב

ש כבוד הרב שליט"א דיבר בשיעורו השבועי לפני מספר חודשים על טענת תנועת החסידות "שבכל דבר יש ניצוץ של טוב(או של קדושה)). כבוד הרב טען שאמרה זו אינה נכונה, שכן היו אנשים כמו היטלר וסטלין ימ"ש, שלא ניתן לומר עליהם שיש בהם אפילו ניצוץ של טוב. שאלתי היא, הרי גם את היטלר וסטלין ימ"ש הקב"ה ברא, כיוון שאולי (עם כל רשעותם) הם היו נחוצים למהלכים מסוימים בהיסטוריה ובמהלך הגאולה. ומשום כך חייבים לומר (עם כל הכאב הכרוך בדבר) שגם בהם היה איזשהו ניצוץ כלשהו, ומדוע כבוד הרב אמר...

לתשובה

הגות מאמרים נוספים

תיקון היסטורי לשנאת החינם שהובילה לחורבן הבית

הרב א"ר זייני שליט"א

"ההחלטה המוטעית של הצבור הציוני דתי למאבק והתנגדות לא אלימים התבררה כתיקון היסטורי לשנאת החינם שהובילה לחורבן בית מקדשנו מאמרי זה התפרסם היום בתקשורת, אך עבר עריכה שלא תואמה אתי, לכן אני..."

למאמר המלא

דרשה ביום כיפור שנת תשפא בישיבה וקהילת אור וישועה חיפה

הרב א"ר זייני שליט"א

"זמן רב חיכיתי. בפרט בשבועות האחרונים, בהם הופצצנו מכל עבר באזהרות, בדאגות ובהגבלות, מצד רופאים, רבנים, מנהיגים פוליטיים ואחרים מכל הסוגים. "

למאמר המלא

הלכה מאמרים נוספים

מניין מרפסות וחצירות בצל הקורונה

הרב חננאל זייני יצ"ו - ר"מ בישיבה

"בעקבות המצב, האם אפשר לקיים מנייני חצירות ומרפסות? האם אפשר להצטרף למניין דרך תוכנות שידור?  "

למאמר המלא

תשובה לשואל בימים אלו

הרב א"ר זייני שליט"א

"מה מוטל עלינו בימים אלה? ואיך להמיר את הימים האלה למקור של ברכה?"

למאמר המלא

אקטואליה מאמרים נוספים

העדר מוסר לאומי

י' ניסן התשפ"ב

"לכאורה היה מקום לשבח את השרה איילת שקד מ'ימינה' על שהחליטה לגנות את דברי עודה, בפרט במציאות הישראלית הנוכחית ההופכת כל חולשה, ואף כל פשע, לנורמליות. מאידך, הנורא ביותר מתגלה בתגובתה זו מצד אישיות החברה במפלגה המתיימרת להיות דתייה (אפילו אם רק דתייה-לייטית לייטית). קם אדם המתיימר להיות אזרח, ולא רק, אלא אפילו חבר באסיפה הלאומית של עם, והוא מרשה לעצמו קבל עם..."

למאמר המלא  

הפיגור האינטלקטואלי במציאות הישראלית

כ"ז אדר ב' התשפ"ב

"יום ד' כ"ז באדר שני התשפ"ב באר שבע, חדרה ועתה בני ברק! דם יהודי נשפך לארץ כמים בימים אלה, פוגרומיסטים ערבים פועלים בחופש מוחלט במדינת ישראל כמו בגלות ממש, ומה מוצא מר נפתלי בנט לומר הבוקר? כצפוי בדורנו, עוד אחת האימרות המטופשות ביותר שאנו יותר מדי רגילים לשמוע בארצנו, והיא: 'אני מחזק את ידיהם של האזרחים ושל השוטרים שירו במחבלים בזירות שונות',..."

למאמר המלא