אקטואליה

ברכות לרגל חג הפסח הקדוש

י"ד ניסן התש"פ

ברכות לכל הנלווים אלינו מהקהילה, מהישיבה, ומרחוק

לכ' כל חברי קהילתנו, כל תלמידי הישבה, כל ידידנו שבכל מקום הי"ו
שלום עליכם,
בערב פסח מיוחד זה אני רוצה לאחל לכולכם חג כשר ושמח. אנו ממשיכים להתפלל ביחד עם מניין הישיבה המוציא אותנו ידי חובת קריאת התורה, והם גם אומרים קדיש וקדושה בשביל כולנו ובשביל כל המצטרפים אלינו.
זהו הפלא והיפה שבעמנו, שעל אף ההסגר שהיה אמור לבודד כל אחד מאתנו אין מאוחדים כמונו, והערב נשב כולנו סביב שולחן הסדר אולי במתכונת מצומצמת יותר ממה שלבנו נכסף אליו, אבל תוך מחשבה שכל עם ישראל מתחבר לאותו קודש, לאותו 'ליל התקדש חג', לאותם הרעיונות הנשגבים, לאותם הרגשות העדינים, לאותם זכרונות היסטוריים, וזה כבר שלושת אלפים וחמש מאות שנה, ולא שוכחים לרגע את כל היקר והמקודש לנו מאז. אני רואה בהתכנסות המחשבתית הזו הכנה לבניין בית מקדשנו, הכנה לקיום ליל הסדר כולנו יחדיו בעיר האלוקים, זה הנצח.
לכאורה אין המשפחות ביחד, אבל דוקא אין זה מדוייק, כי אין זה אלא למראה עיניים, כי בלב כל אחד מאתנו היחד האמיתי הדואג לשלום כולם, לבריאות כולם, לדאגה הדדית בין בני המשפחה, ויש בזה משום ביטוי לחיבור ולאהבת המשפחה האמיתיים. בלב כולם האחדות שוכנת, ומסביב הקודש. לכן יהיה זה פסח מיוחד שיראה לכולנו עד כמה כולם אוהבים ודואגים לכולם ושמחים להיות יחד.
אני מצרף בהזדמנות זו דבר מה שהיה מן הנכון לשלוח לכם כבר מרגע שהופסקו התפילות במניין, והוא אוסף של קטעים שיש לומר (אליבא דכל הדעות וכל המנהגים מאז תקופת הגאונים) במקום קדיש קדושה וברכו שאין אנו יכולים לומר ביחידות.
בברכת חג כשר ושמח לכולכם,
הרב


לחץ כאן להורדת הקטעים