אקטואליה

עם הארצות של הציונות הדתית

כ"ז אייר התשפ"א

הבורות והעם הארצות חוגגות בחלקים גדולים מדי של הציונות הדתית, כולל מנהיגיהם הרוחניים.

שבוע טוב קוראים וחברים יקרים הי"ו
את עיקר הדברים שאכתוב כאן, נאמרו כבר ברבים בשיעור הקהילה אתמול, בשינוי קטן. אם אחזור על חלק מהם כיום, אין זה אלא בשביל אלו שלא זכו להשתתף בשיעור, וגם בגלל פירסומים המתפרסמים בשעות האחרונות. לפני כמעט ארבעים שנה שוחחתי עם פרופ' סרמוניטה מהאוניברסיטה העברית, חוקר דגול במחשבת ישראל, ואמרתי לו לפי תומי שהציונות הדתית היא 'גשר' בין העולם החילוני לעולם החרדי, קרי, בין הקצוות בעמנו. בהומור נבון הוא הגיב: 'זה רע מאד, כי מגשר נופלים למים!'! כיהודי וכרב צעיר הופתעתי וגם התאכזבתי קצת משום שהרעיון שהצגתיו היה נראה לי חשוב, יקר ואף חיוני.
כיום הזקנתי קצת ואני מבין מדוע מנקודת ראות שלו הוא צדק מאד. הוא תפס את המושג 'גשר' כפי שהפך למעין אותה מנטרה אשר בפי מנהיגי הציונות הדתית: איזו מין פשרה על מנת להימנע מעימותים, קרי, על מנת למצא איזה שהוא שקט חברתי, כאשר בעיני היה מדובר ב'גשר עליון', קרי, בחיזוק של כל חלק מרעיון טוב באשר ימצא אצל זה או אחר. אבל ברור לכל בר דעת, שאם החיבור בין חלקי האומה מתבצע על בסיס פשרות על ערכים, לא מדובר באחדות, אלא מדובר בהתאבדות רוחנית ערכית נוראה! לאנשים בעלי לב טוב, יש פעמים רבות נטייה להפגין ילדותיות אינטלקטואלית. לדוגמא, די להזכיר בפני ציונים דתיים את המושג 'אחדות', וכבר יקפצו לים הסוער של האוויליות וההתאבדות רוחנית בשם מילת קסם זו, מבלי להבין את ההשלכות הנוראיות שתיגרמנה מכך.
בקלחת הפוליטית הרותחת של ימינו, משתדלים רבים להסוות בגידות ערכיות, אמוניות ומוסריות מאחורי איצטלה של 'אחדות' בין חלקי עמנו ואף אוייבינו! ואחרי שמילת הקסם 'אחדות' נזרקה לחלל העולם, חלקים גדולים מהציונות הדתית מוחקים כל שריד של מעט שכל שהיה להם, וקופצים לקלחת רותחת זו! אפילו האלימות והמלחמה בהר הבית של אוייבינו, ההתקפות על המשטרה, על הקודש ועוד, לא ימנעו מאותם 'ילדים' אומללים מהציונות 'הדתית' לשמר כבבת עינם על עיוורונם הכרוני!
אז הגיע הזמן 'לחלן' ולחלל את המושג 'אחדות' על פרוטה: אחדות איננה חיבור ללא תוכן, ללא בסיס ערכי שעליו בונים אותה. ולא, יהיה אפשרי לחבור ולהתאחד גם עם כל פושע, עם עולם התחתון, החברתי או אף הרוחני. לכל אחדות צריכה להיות מטרה: והיא לשאוף ולהגיע לדבר מה ערכי חשוב! ועמנו הוא 'אכן גוי אחד בארץ', אבל רק עמנו, בלי אוייביו. ועוד: הוא גוי אחד בארץ מתוך חיבורו לה', לתורתו, למצוותיו, לתפקידו של ממלכת כהנים וגוי קדוש, כפי שהעיר פעמים רבות בדבריו הראי"ה קוק זצ"ל!
חיבור עם שוללי ערכים יהודיים, עם הורסי לאום, הורסי משפחה, הורסי זהות יהודית, הורסי ערכי הציונות, הורסי היסטוריה בת אלפי שנים, איננה 'אחדות', אלא הרס האחדות האמיתית של עמנו והתאבדות רוחנית מוחלטת! והעובדה שאף מנהיגים רוחניים מושיטים יד לכסל כזה, הינה תעודת עניות נוראה של הצבור הציוני דתי, צבור שהיה כל כך יקר עד לפני לא מעט זמן! 
לכן חובה מוטלת על כל אחד מאתנו לדחות על הסף רעיונות הזויים אלה, ולהציל הדור הבא מציפורני הטירוף הזה.
בתפילה לה' שיציל אותנו ממחשבות רעות כאלה.