א' אייר תשס"ה

שאלה: לימוד פילוסופיה

שלום לכבוד הרב!
אני רוצה להתחיל ללמוד שנה הבאה באוניברסיטת בר אילן במחלקה ללימודי פילוסופיה כללית ויהודית. איך אדע להתמודד עם הכפירה שמלמדים שם ועם שאר הדברים שמנגחים את התורה? מה הן נקודות היסוד שעליי לדעת כאשר אני באה ללמוד במקום מסוג זה על מנת להתמודד עם החומר הנלמד?
בתודה מראש!

תשובה:

לכ´ ג´ הי"ו
דעי לך שלימוד פילוסופיה, לצערנו הרב, היה בכל הדורות לרועץ לעמנו. כבר הזהירונו חז"ל ´מנעו בניכם מן ההגיון´, ואותו ההגיון, איננו אלא ההיגיון היווני, קרי כל ההגות הפילוסופית של אומה זו שהצליחה ´לטמא את כל השמנים´, קרי את כל לבות ישראל בדעותיה הפסולות, כפי שהסביר כבר באריכות מרן הרב קוק זצ"ל.
נכון שהיו לנו, ויהיו לנו תמיד כמה חריגים שהיו גדולי ישראל שיחד עם זה היו פילוסופים גדולים, אבל לא כל אחד מסוגל להיות רס"ג או הרמב"ם וכדו´. לכן בכל הדורות קשה למצא עוסקים בתחום זה אינם ´נפגעים´ מהצצתם בעולם ההגות הזו.
ובנקודה זו אין זה משנה אם מדובר באוניברסיטה רגילה או בבר-אילן. בכל מקום ישנם יחידים מיוחדים השומרים על נשמתם, אבל הרוב נכשל, במיוחד בארצנו. רק דבר אחד אכן מסוכן יותר, והוא כאשר המרצה הוא איש החובש כיפה. כשאנו שומעים מי שאינו מזדהה עם התורה בכיפתו, אנו שומרים על עוינות רוחנית מסויימת, אבל כאשר הוא חובש כיפה, אנו נוטים לחשוב שהוא מאמין טהור כאשר פעמים רבות לא היא בתחומים מסוג זה.
לכן עליך להיוועץ בתלמיד חכם המכיר אותך כדי שייעץ לך מה היותר נכון לנהוג מבחינתך,
בברכה רבה ובהצלחה לאורך ימים תוך שמירה על נשמתך. (שאלה מתוך אתר כיפה)