ט"ו תמוז תשס"ה

שאלה: חלום על חברים

כבוד הרב שלום!
רציתי לשאול את הרב לגבי חלום שהיה לי..
רקע כללי לפני סיור החלום:
אני חניכה בבני עקיבא
והייתה לי מדריכה שמאד אהבתי ותמיד אמרו לי שאני החניכה שהיא הכי אוהבת...והייתי קשורה אליה מאד! כשהיא יצאה מההדרכה אמרו לה, ואין לי מושג מי, שלא להישאר קשורה מידי לחניכים...
וזה הרס לי,כי מאז שהיא יצאה אני לא מנסה להתחבר אל המדריכים, כי אני יודעת שכמו כשהייתי קשורה אליה אני יתקשר למדריכים האחרים ואז הם יתנתקו את הקשר כמו שאמרו למדריכה הראשונה שלי לעשות אז למה שאני אסבול שוב??? בתקופה האחרונה התחלתי ממש להרגיש בחסרונה של המדריכה תמיד בזמנים קשים וטובים היא הייתה לצידי והרגשתי שיש לי עם מי לדבר..
לכן החלטתי לגשת אליה ולדבר איתה..
דיברתי איתה והרגשתי שזה לא ישנה כלום ובאמת בהתחלה היחס שלה אלי קצת השתנה..
ועכשיו הוא חזר להיות כמו שהוא לפני כמה שבתות היא אמרה לי שהיא צריכה לדבר איתי אבל זה אחרי תקופה שפשוט לא דיברתי איתה כי התפדחתי אבל היה נראה לי כאילו היא מנסה ליצור קשר איתי..
אבל חסמתי את עצמי לא נתתי לה להתקרב כי חששתי,
אבל אחרי שהיא אמרה לי שאנחנו צריכות לדבר היא לא אמרה לי כלום! ומאז לא דיברנו חוץ משלום שלום...
לפני שלושה ימים הלכתי לישון וחשבתי עליה...
ואז היה לי חלום מזעזע שהיא מתה ושאני דיברתי איתה ממש לפני שהיא מתה היא נפגעה מתאונת דרכים וכל הימים הייתי אצלה ונתתי לה איזה תמונה שיש לי מהתקופה שהיינו בקשר מעולה והיא ביקשה ממני סליחה על כל התקופה הזאת ושהיא מצטערת אז אמרתי לה שאני סולחת לה בלב שלם וזה לא צריך להטריד אותה ואז הנשימות שלה ניהיו כבדות אז צעקתי לרופא ואז עד שהוא בא היא הייתה בלי הכרה..זאת הייתה הנשימה האחרונה שלה ואז הייתה ההלוויה וכל הלוויה הייתי מחובקת עם אמא שלה והרגשתי שעכשיו אני חייבת להיות קשורה למשפחה הזאת! פשוט חייבת! ואז התעוררתי כולי מלאה מבכי ואח"כ היה לי קשה נורא להירדם אבל נרדמתי בגלל הבכי שהרדים אותי אבל החלום הזה נורא מטריד אותי.
עכשיו נורא קשה לי לגשת אליה ולדבר איתה על כל הדברים שמפריעים לי כי אני מתפדחת ממנה.
השאלה שלי לרב האם לחלום הזה יש משמעות מסויימת? אולי אני צריכה לסלוח לה ולדבר איתה??
אני מבקשת סליחה מהרב שלא הזדהתי כי איני רוצה שאף אחד ידע את זהותי..

תשובה:

כבר הדריכונו חז"ל שאם חלום מטריד אדם, עליו לצום באותו יום כדי לבטל את תוכנו (שמא ח"ו יש בדבר אמת), אבל אם החלום אינו מטרידו, אינו צריך לצום.
יחד עם זה אין התענית מועיל אלא אם כן הוא ממש למחרת החלום עצמו. לכן, אם חלום זה הטריד אותך מאד, ועבר זמן רב, עלייך להתפל תפילה מיוחדת במקום זה, תפילת ´הטבת חלום´, שיש לאומרה בשעת ברכת כהנים, ויש להשתדל לסיימה ביחד עם סיום ברכת הכהנים, והיא זו (ברכות נה:): ´רבונו של עולם, אני שלך וחלומותי שלך, חלום חלמתי ואיני יודע מה הוא, בין שחלמתי אני לעצמי ובין שחלמו לי חבירי ובין שחלמתי על אחרים, אם טובים הם - חזקם ואמצם כחלומותיו של יוסף, ואם צריכים רפואה - רפאם כמי מרה על ידי משה רבינו, וכמרים מצרעתה, וכחזקיה מחליו, וכמי יריחו על ידי אלישע, וכשם שהפכת קללת בלעם הרשע לברכה - כן הפוך כל חלומותי עלי לטובה´ (אפשר למצא אותה גם בסידורים רבים לאחר ברכת כהנים או תפילת שחרית). והקב"ה יהפוך לך את כל החלומות לטובה בע"ה ואל תדאגי.
כמובן במישור החברתי, דוקא עלייך ללכת ולדבר אתה כדי לשקם את כל היחסים הטובים ביניכן, ויהיה זה עוד תוספת ברכה,
שבת שלום