י"ז תמוז תשס"ה

שאלה: נסיעה לחו"ל לשם עידוד עליה

בס"ד.

שלום רב,
השנה החל בבית ספרי פרוייקט מסויים עם בנות ובנים(בקושי) בני גילנו, שגרים בקהילות בחו"ל... אנחנו מדברות איתם באימיילים, יש לנו קשר רציף עמם... עכשיו, בקשר לשנה הבאה, אמורה בע"ה לצאת טיסה מבית ספרנו, מטעם הפרוייקט הזה, שאמור בעצם לקרב את הקהילות, או לפחות את אותם בני הנוער, לארץ הקודש. השאלה שלי היא- האם טיסה זו מותרת עפ"י ההלכה? כי הרי זה ברור שלא נצליח להביא את כולם ארצה, ובטח שלא תוך ביקור אחד, שבו לא בטוח שנצליח להביא מישהו מהם ארצה מיד... אומנם ביקור זה יכול לקרב אותנו-הישראלים, אליהם, ואולי דבר זה יביא בעתיד בע"ה אותם לעלות לארץ. הם גם אמורים לבקר אצלנו בשנה הבאה...
תודה רבה על הקדשת זמנך!
בברכת שבוע טוב

תשובה:

לש´ הי"ו
שלום וברכה,
לפקוד קהילות חו"ל כדי לעודדן לעלייה מצווה גדולה היא, והצלה גדולה היא בימינו, ובפרט לאור ההתבוללות הנוראה שם, ואף שברור שלא בפגישה אחת תצליחו, עצם המפגש וההתחברות תביא אותם לבקורים תכופים יותר ובע"ה לעלייה.
אלא שיחד עם זה יש להיזהר מהרבה בעיות, ובתוכן:
1. כיון שמדובר בבנים ובנות יחד, יש לבחון האם יש להם יראת שמיים מספיקה שהם לא יכשלו. או שלכל הפחות יהיה אדם מבוגר ומנוסה המשגיח עליהם כראוי.
2. יש לדאוג שאלו שיסעו יבחרו מתוך אלו המלאים ביותר ביראת שמים כדי שלא יושפעו הם עצמם מהגלות, וח"ו ירצו להישאר שם, או אף להתאהב בגלות.
3. לכן חיוני לדעתי אם מדובר בצעירים בלתי-מנוסים בהתמודדיות מסוג זה, שיסעו לשם בליווי אישיות מלאת תורה, והמכירה את הסכנות הרוחניות והאחרות של הגלות, כדי שיוכל לדאוג שהמצווה תתקים כראוי ובלי נזקים.

בברכה ובהצלחה