כ"ט תשרי תשס"ו

שאלה: הדרכה אישית למתחזק בתורה

אני בן 23, חוזר בתשובה, מעונין לדעת איך כדאי לי לנהוג - האם עלי ללכת לפי רב אחד או ללכת לאט לאט בקצב שלי? כרגע אני לא מקושר לשום גוף. כמו כן, אני מקוה בע"ה לקבוע לפחות ערב אחד בשבוע לתלמוד תורה; האם כדאי להתחיל מברכות וללמוד על סדר הש"ס, או שמא רצוי ללמוד בדרך אחרת? אני אציין שיש לי בבית את ספר משנה ברורה, קיצור ילקוט יוסף ובן איש חי (הלכות).
כמו כן, ברצוני לבקש ברכה מכבוד הרב למכר שלי, ידיד שעבד עמי בעבודתי, בן גילי, שנסע לחו"ל ושם נתגלה שטף דם במוחו - אבקש את כבוד הרב אם אפשר שיברך את האיש בבריאות ושיזכה לבנות בית ומשפחה ולראות את אור דתנו.
שבוע טוב.

תשובה:

לכ' א' הי"ו
שלום וברכה,
לא הבנתי כל כך מה הקשר בין ללכת עפ"י רב ובין ללכת עפ"י הקצב שלך. מה הסתירה בין הדברים. הצעתי היא שבהזדמנות הראשונה ננהל שיחה כדי להדריך אותך גם כן בבחירת רב. הלא בחירה כזו היא יותר קשה ורגישה מכל קיום של מצוה אחרת. הלא אם אדם שוגה במצווה אחת טעה בנקודה אחת בלבד, ויוכל לחזור בתשובה, אבל אם הוא טועה בבחירת הרב הוא יטעה בכל דרכי חייו.
לגבי הלימוד קודם כל הרצוי הוא לקבוע לימוד עם אדם שידריך אותך בשאר לימודיך בקודש, ואם ישאר לך זמן תקדיש אותו לכל תחום שנפשך איוותה.
לגבי חברך בע"ה נברך אותו ונתפלל ב"נ להחלמתו, אבל נא ציין לי שמו ושם אמו.
בברכה נאמנה,