ט"ו אלול התשפ"ג

שאלה: להתחתן בלי הרבנות

בוקר טוב הרב,
חבר מהעבודה הזמין אותי לחתונה שלו, הוא עדכן אותי לפני זה שהוא לא יעשה חופה עם הרבנות אלא ״טקס נישואין״ עם עמותה שקוראים לה הוויה (https://www.havaya.info/)
הוא גם אמר לי שהכשרות במקום תהיה של צוהר.
דברנו הרבה והבנתי שהוא כעיקרון לא רוצה להתחתן ברבנות. (ארוסתו לא מוכנה שיקנו אותה)
עכשיו ברור לי שאני לא אלך לחתונה אבל השאלה זה מה להגיד לו ? האם להסביר לו בבירור שאני לא הולך בגלל כל הסיבות הנ״ל או פשוט להתחמק ולא להגיד כלום ? כמו כן האם להגיד לו בפרטי או מול כולם בהפסקה ?
תודה הרב על העזרה 
שבת שלום !

תשובה:

לכ' חברנו היקר א' הי"ו
שלום עליך,
שאין להשתתף ב'חתונה' דמא כזו הוא דבר שאמור להיות ברור לכל יהודי ירא שמיים, משום שאין מעשה הסותר ומקעקע את יסודות התורה יותר ממנו. הלא טרח הרמב"ם לציין בראשית הלכות נישואים שהחופה הישראלית באה דוקא על מנת להתנתק מהנוהג הפרימיטיבי שנהג עד ההתגלות האלהית, ניהג לפיו החתונה הייתה סתם הסכמה להתחבר פיזית בלבד ללא כל ערך. אם כן פסידו-חתונה כזו היא חזרה לנוהג הארכאיי ההוא המחזיר את המוסד המשפחתי לסתם קשר סוציולוגי ופיזי הנטול כל ערך, ושאין בינו ובין החלטה של סתם בעלי חיים הבדל משמעותי.
ואם אכן נכון שארוסתו אינו מעוניינת ב'קניין', אפשר להבין אותה, כי כבר הוא הצליח לקנות אותה במתנותיו, בדבריו הנחמדים, בשבחיו ובשאר מעשיו טובים כלפיה. אמנם הוא עשה זאת ללא שימוש בכסף, אז זה מראה שהוא היה חכם, כי הצליח 'לקנות' אותה ללא כל הוצאה כספית! זו מעלה גדולה כיון שהיא מעלת ה' עצמו ה'קונה שמיים וארץ', ומסתמא בלי הוצאה כספית. והדבר מוכיח עוד שהיא צודקת להתנגד ל'קניינה', שהרי מי ירצה לקנות אשה כזו שאינה מבינה דבר אפילו בעברית פשוטה ואינה מסוגלת להבין שיש 'קניין כסף' ויש קניין הרבה יותר נעלה כפי שמעיד חוה בעצמה כשקבעה 'קניתי איש את ה'' ' (מזל שלא היו עדיין בנקים של היום!)?!
ושיש להסביר לו משהו, הוא דבר המתבקש, כיון שיש כאן חובת מצוות תוכחה. וכך יש לומר לו: ידידי היקר אני מאחל לך הצלחה רבה, אבל תסלח לי כי לא אוכל להשתתף בטכס המהווה הרס כל הערכים היהודיים הבסיסיים ביותר, והרס כל הערכים שאני מאמין בהם, ושהאמין בהם כל עמנו במשך 3400 עד שבאו פסידו משכילים שחונכו בתרבות מערבית הזרה לעמנו בהרבה היבטים, והחליטו לקעקע יסודות תורת ה' ואמונת עמנו. ומשום כך, עצם נוכחותי במקום תהווה מתן גושפנקא להרס זה, ולכן לא אוכל להשתתף, על אף שאני משבח אותך שבכל זאת הזמנת סעודה כשרה, אם כי בהשגחת ארגון שגם הוא דוחה על הסף את סמכות הרבנות.
בברכה רבה,