כ"ו ניסן תשס"ה

שאלה: בעניין אחות הנשואה לגוי

שלום לכבוד הרב, נתבקשתי לשאול ע``י חבר: ``לצערי הרב מאוד, אחותי ``התחתנה`` עם גוי ומתגוררת באמסטרדם. לאחרונה, בעקבות חג הפסח, היה לה רצון לחגוג את החגים היהודיים. היא פנתה לקהילה האורתודוכסית ולדבריה לא התקבלה אצלם יפה, ולכן פנתה לקהילה הרפורמית, שקיבלו אותה ואת בעלה בסבר פנים יפות, וניסו לקרבה אליהם. היא מאוד התרשמה ורוצה להשתייך לקהילה זו. יש לי השפעה עליה, ועל כן ברצוני לשאול: מה עדיף- שתהיה כגויה גמורה ולא יהיה בביתה יהדות כלל וכלל, או שלפחות יהיה לה המעט במעט מכך שתצטרף לקהילה הרפורמית? אודה מאוד לרב על תשובתו``.

תשובה:

לכ´ י' הי"ו
אמור נא לחברך כך: כל מי שהכיר בחו"ל את הבעיות הקשות הללו, יודע היטב שאין מקום בכלל לשאול האם עדיף כך או אחרת. כל ´נישואים´ (שאינם כלום חוץ מעבירה גמורה וחמורה ביותר, נקרא בלשון ההלכה משומד)
מובילים את הילדים להיות ברוב המקרים גויים דוקא אף אם מבחינת ההלכה הם יהודים. אם השפעה יש לך על אחותך הבא אותה או לגיורו של האיש, או להיפרדות מממנו. היא חייבת לדעת שאינך יכול לתת גושפנקא לעבירה כה חמורה ולהתנתקות כה בוטא מעמנו. היא הופכת ללעג וקלס את כל מסירות הנפש של עמנו במהלך כל הדורות. האם לשוא ח"ו עלינו על המוקד כדי להגן על זהותנו, על אמונתנו, ועל דבקותנו בה´ ובתורתו?
ולגבי הרפורמים, מה הפלא שהם מוכנים לקרבו? הלא בינם ובין ערכי תורה לא נשאר כמעט דבר משותף לעיתים. ועוד, האם קבלת הפנים היפה תהפוך את האיש ליהודי?
לכן השפע עליה לחזור בתשובה (באחת משני הדרכים).
בברכה ובהצלחה. (שאלה מתוך אתר כיפה)